Koszty, komfort użytkowania, wydajność czy wpływ na środowisko – te aspekty na pewno mają wpływ na decyzję dotyczącą źródła ogrzewania domu. Po paliwa stałe oczywiście sięga się cały czas, ale coraz częściej pierwszym wyborem są te o charakterze ekologicznym.
Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom można zapewnić sobie właściwą temperaturę, ciepłą wodę, łatwość użytkowania i niskie rachunki. Zalet stosowania nowoczesnych, proekologicznych urządzeń jest jednak zdecydowanie więcej. Warto zwrócić uwagę na przykład na koszt zakupu, który można skutecznie obniżyć dzięki dotacji.
Zmieniasz źródło ogrzewania – rząd dopłaci do instalacji
Normy emisji zanieczyszczeń określają pewne limity i parametry, jakimi muszą się charakteryzować nowe urządzenia grzewcze. Aby skutecznie zniwelować wpływ spalin na stan powietrza, rząd zachęca do montażu ekologicznych urządzeń, a kluczowa jest w tym przypadku oferta dofinansowania, proponowana w rozmaitych programach. Jedną z możliwości jest pompa ciepła. Czyste Powietrze to program, który gwarantuje dofinansowanie, a zatem po zainstalowaniu urządzenia inwestor otrzymuje zwrot części poniesionych kosztów. W ten sposób można nie tylko zyskać nowy, wydajny i ekologiczny sprzęt, ale też otrzymuje się go w promocyjnej cenie, biorąc pod uwagę bonus w postaci rządowej dotacji. W grę wchodzi kilka, kilkanaście, a nawet około 20 tysięcy zł, a zatem jest o co walczyć.
Warto pomóc naturze
Oprócz kwestii typowo pragmatycznych, czyli kosztów instalowania czy obsługi, a w przypadku pomp ciepła w zasadzie braku konieczności obsługi, warto też mieć na uwadze aspekty środowiskowe. Wspomniany rodzaj urządzenia grzewczego na pewno nie generuje zanieczyszczeń, a zatem jest bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego. Wybierając pompę ciepła, można dołożyć swoją cegiełkę do procesu ratowania planety, co jest nie tylko modnym, ale też bardzo odpowiedzialnym krokiem.